کارخانه ساخت دستگاه بوجاری نخود و حبوبات کروی

ساخت دستگاه بوجاری نخود و حبوبات که بتواند با درصد بسیار بالایی اقدام به پاک کنندگی محصول نماید، خود می تواند شرط بسیار مهمی در زمینه رضایت بالای مشتری برای خرید دستگاه باشد. این محصولات به دلیل کروی شکل بودن و سایزبندی های مختلف، نیاز به تمرکز بیشتری دارند.

بوجاری حبوبات

معنی بوجاری حبوبات چیست؟

کلمه بوجاری به معنی پاک کردن است و در گذشته این کار توسط انسان و در مقیاس کم انجام می شده است.

معمولا فامیل می نشستند و بار زمین یکدیگر را پس از درو کردن، بوجاری نیز می کردند که در یک محصول، درصد ناخالصی موجود بسیار بالا بوده و همین امر باعث شده بود که دقت در بوجاری تا اندازه ممکن کاهش یابد.

اما خطوط مکانیکی به کار رفته در یک خط بوجاری که از دستگاه پیش بوجار شروع می شود و تا انتها ادامه پیدا می نماید، می تواند محصول را تا حداکثر درصد ممکن بوجاری نماید.

انواع دستگاه بوجاري حبوبات

دستگاه های بوجاری حبوبات را می توان به دو مدل زیر تقسیم بندی نمود:

 • دستگاه بوجاری حبوبات خانگی کوچک
 • دستگاه بوجاری حبوبات صنعتی بزرگ

در آغاز به خط بوجاری حبوبات خانگی می پردازیم که شاید سوال بسیاری از سوال کنندگان باشد که می خواهند با کمترین سرمایه، اقدام به شروع فعالیت در زمینه کار بوجاری و یا پاک کردن محصول خود باشند می پردازیم.

دستگاه بوجاری حبوبات خانگی

در صنعت کشور ما با توجه به آپارتمان نشینی، شاید این برداشت شود که می توان دستگاهی مکانیکی ارائه داد که در آپارتمان بتوان با آن کار بوجاری را انجام داد.

بله این کار انجام شده است اما نه برای حبوبات بلکه برای دان پرندگان مانند قناری که عمدتا تخم روغنی ارزن و کتان را مصرف می نمایند، صورت پذیرفته است.
این دستگاه ها بسیار کوچک هستند و با قابلیت جابجایی راحت برای کسانی که می خواهند پوشال و گرد و غبار را از دان پرنده های شان جدا نمایند تا دوباره وارد چرخه مصرف کنند، به کار می رود.

اما برای محصول هایی مانند نخود و حبوبات این طور نیست، بلکه نیاز به حداقل یک کارگاه با ارتفاع 2 متر یا یک خانه حیاط دار می باشد که کار بوجاری در آن انجام شده و سپس محصول به زیر زمین یا انبار مورد نظر انتقال یابد.

ویژگی های لازم برای دستگاه بوجاری خانگی

دستگاه بوجاری حبوبات خانگی نیازمند ویژگی های زیر است تا بتواند برای خریداران به صرفه باشد:

 • حداقل پاک کنی 500 کیلوگرم در ساعت
 • داشتن درصد پاک کنی بالای محصول حداقل 75%
 • صدای کم
 • قدرت بالا در استفاده بلند مدت
 • ضمانت دستگاه حداقل یک سال
 • مورد استفاده با برق تک فاز خانگی 220 ولت
 • ابعاد کوچک به نسبت برای دستگاه
 • ارتفاع پایین برای ریختن محصول درون مخزن آن بدون نیاز به انواع بالابر
 • دستگاه همه کاره برای انواع حبوبات و غلات
 • سیار باشد

[box type=”info” align=”” class=”” width=””]حال که به دستگاه بوجاری خانگی پرداختیم، بهتر است به سراغ بحث دستگاه بوجاری حبوبات صنعتی بپردازیم که خودش بسیار جایگاه مهمی در صنعت بوجار و عرضه حبوبات کشور مان دارا می باشد.[/box]

بهترین جایگزین برای دستگاه بوجاری پشت تراکتوری

عمدتا کشاورزان از دستگاه بوجاری پشت تراکتوری استفاده می کردند که این دستگاه باید حتما از تراکتور و قدرت موتور آن استفاده می کرد و حداقل یک الی 3 روز نیاز به روشن بودن کامل تراکتور بود.

در حالی که امروزه می توانید با خرید دستگاه بوجاری حبوبات خانگی سیار، به راحتی توسط یک موتور برق، آن را همه جا برده و روشن نمایید.

[box type=”shadow” align=”” class=”” width=””]دیگر نیازی نیست هزینه های بسیار بالایی برای بوجاری محصول خود بپردازید.[/box]

دستگاه بوجاری حبوبات صنعتی

اما مسئله اصلی در صنعت کشور ما جدای از کار کشاورزان و کسانی که تمایل به کارآفرینی کوچک در خانه هستند، کار بوجاری حبوبات در حجم های بزرگ است.

فروشندگان عمده حبوبات حداقل دارای دستگاه های بوجاری با ظرفیت های 1 تن به بالا در کمترین حالت و در بالاترین سطح 10 یا 20 تن در ساعت می باشند.

قطعا خطی که بتواند 20 تن در ساعت بوجاری نماید، دستگاه بسیار بزرگی به شمار می آید و این دستگاه ها از جمله دستگاه هایی هستند که کمتر شرکتی در کارخانه یا محل خودش نصب نموده است.

دستگاه پیش بوجار چیست؟

مهم ترین و اولین بخش پس از بالابر کاسه ای که محصول را به مخزن این دستگاه انتقال می دهد، دستگاه پیش بوجار گویند.

این دستگاه حداقل دارای دو سرند و حداکثر دارای 5 سرند است که کارش جداسازی به صورت زیر است:

 • جدا کردن چوب، کاه و علف
 • جداکردن ریز دانه ها
 • سایز بندی خود محصول
 • جدا کردن شن، خاک و گرد و غبار
 • جدا کردن سنگ های بزرگ و ریز تر از محصول

این دستگاه بسیار کارا می باشد، اما نمی تواند محصول را به صورت کاملا صد در صد سورت و بوجاری نماید.

به همین دلیل برای بوجاری کردن کامل محصول باید از دستگاه های دیگری نیز بهره برد.

دستگاه پیش بوجار

دستگاه سیکلون غبارگیر

احتمال دارد فن دستگاه پیش بوجار یا همان الک نتواند به صورت کامل غبار و کاه موجود در محصول را بگیرد، به همین دلیل از یک دستگاهی که دارای هوادهی چرخشی و به صورت قیف باشد باشد بهره برد.

به این صورت که محصول از بالا درون این دستگاه ریخته می شود و هر چه که از خود محصول سبک تر باشد مانند کاه و گرد و غبار توسط فنی که در پایین دستگاه قرار دارد، به خارج از دستگاه انتقال داده می شود و مشاهده می کنیم که محصول تمیز و پاک شده از دستگاه خارج می شود.

دستگاه سیکلون غبارگیر

بهترین دستگاه بعد از سیکلون

به دلیل اینکه هنوز احتمال اینکه ضایعاتی درون حبوبات بماند، هست می توانید برای این موضوع از انواع دستگاه سورتینگ استفاده نماییم.

دستگاه های کالر سورتینگ مزیت شان توانایی جداسازی کامل محصول بر اساس تفکیک رنگ و سایز می باشند.

شاید بگویید کار سایز بندی را می توان به عنوان مثال برای نخود، لوبیا و لپه نیز به راحتی توسط دستگاه الک انجام داد، اما کار پاک کنی صد در صد محصول در تناژ های بالا دیگر امکان پذیر نیست و نیاز به یک دستگاه سورتینگ کاملا احساس می شود.

دستگاه کالر سورتینگ ضایعات حبوبات

وضعیت امروزه کارخانه جات بوجاری

در کارخانه جات بوجاری امروزه پس از خط مکانیکی بوجاری حبوبات از نیروی انسانی به جهت بازدید چشمی استفاده می شود و کمتر کارخانه ای به صورت مدرن دستگاه کالر سورتینگ را درون خط تولید خود قرار داده است.

البته این بدین معنی نمی باشد که تمام کارخانه جات ما سنتی می باشند.

می توانیم همین امروزه بیش از 50 کارخانه تولید فله یا بسته بندی حبوبات را نام ببریم که دارای دستگاه های سورتینگ می باشند و انواع محصولات را توسط آن ها به صورت کامل بوجاری و سورت می نمایند.

دستگاه بوجاری حبوبات

دستگاه بوجاری حبوبات لیزری

نام اشتباهی که اکثریت افراد برای دستگاه کالر سورتینگ انتخاب کرده اند، همین اسم لیزری است، چرا که هیچ دستگاهی نداریم توسط لیزر کار سورتینگ و بوجاری را انجام دهد.
در واقع کاری که دستگاه کالر سورتینگ انجام می دهد توسط دوربین های خود محصول را به دقت در سطح میکرون بررسی کرده و کار پاک کنی و جدا کردن ضایعات را به انجام می رساند.

معمولا اکثریت مجموعه ها به صورت سنتی و از روش جداسازی توسط نوار نقاله دستچین بهره می برند و کار جداسازی محصول در تناژ های بالا توسط یک الی 4 اپراتور خانم یا آقا در کارخانه صورت می گیرد.

قطعا سرعت پایین نیروی انسانی می تواند در کاهش سرعت دستگاه پرکن حبوبات یا انواع دستگاه بسته بندی توزین دار تاثیر بسیار زیادی داشته باشد.

دستگاه سورتینگ ضایعات حبوبات

انواع متفاوت حبوبات چگونه پاک می شوند؟

در آغاز باید انواع مختلف حبوبات را معرفی کنیم تا ببینیم که تفاوت بین پاک شدن آن ها با یکدیگر چگونه است:

 • لوبیا
 • نخود
 • لپه
 • عدس
 • ماش

در بین انواع حبوبات، ماش دارای کوچکترین سایز و در مقابل لوبیا و نخود دارای درشت ترین سایز می باشند.

قعطا نمی شود تمامی این محصولات را با یکدیگر بوجار نمود، بلکه باید به صورت جدا جدا و تفکیک شده کار بوجاری انجام شود.

عدس بوجاری

دستگاه بوجاری لوبیا

انواع مختلف لوبیا که در کشور ما وجود دارند به صورت زیر هستند:

 • لوبیا قرمز
 • لوبیا سفید
 • لوبیا چیتی

دستگاه بوجاری لوبیا

دستگاه بوجاری نخود

محصول نخود علاوه بر بوجاری، کار سایز بندی آن معمولا در سایز های 6، 7، 8 و 9 بسیار مهم است که توسط دستگاه الک انجام شود.

شرکت های دیگر تصمیم می گیرند که دستگاه بوجاری نخود را حتما طوری قرار دهنده که کار سایزبندی آن را نیز به صورت یکپارجه به انجام برساند.

و در ادامه در مورد دستگاه بوجاری عدس را خدمت تان توضیح خواهیم داد.

دستگاه بوجاری نخود

دستگاه بوجاری عدس

دستگاه بوجاری عدس بسیار مهم است که دارای سرند های بسیار عالی باشد، تا از این طریق بتوان کار سورت و سایز بندی آن را نیز به انجام رسانید.

در بین تمامی انواع حبوبات، سخت ترین شان برای بوجاری کردن، عدس است.

چرا که از همه ریزتر می باشد و سخت تر می تواند سنگ ریزه ها را از آن جدا کرد.

به دلیل رنگ بندی های یکسانی هم که با سنگ دارد به صورت تقریبی کار بسیار سختی برای جداسازی و سورتینگ آن باید انجام گیرد.