سازنده دستگاه بوجاری گندم

پیشرفته ترین دستگاه بوجاری گندم ساخته شده توسط سازنده های خارجی با نام های کالر، لیزری و یا اپتیک رنگی خوانده می شود که خوشبختانه کار ساخت بدنه، مونتاژ قطعات و راه اندازی به صورت کامل توسط شرکت رودیاکو سازنده ماشین آلات مختلف کشاورزی، مواد غذایی و صنعتی انجام می شود.

بوجاری گندم بذر

بوجاری گندم یعنی چه؟

ابتدایی ترین روش بوجاری گندم که هنوز در منزل ها توسط خانم های قدیمی انجام می شود، توسط الک های دستی است که به روش های مختلف باید این کار انجام شود.

یک نمونه فیلم از افراد حرفه ای که توسط الک کار بوجاری را انجام می دهند قرار داده ایم تا از این طریق با این روش سنتی بیشتر آشنا شوید.

همانطور که ملاحظه می کنید، به راحتی توسط یک عدد پنکه و همچنین یک الک، کار بوجاری گندم در مقدار کم امکان پذیر است.

به عنوان مثال با این روش شاید حداکثر بتوان ساعتی یک گونی 50 کیلوگرمی را بوجاری نمود، در حالی که یک کننده کار باید بتواند در تناژ های بسیار بالا این محصول را بوجاری نماید.

[box type=”note” align=”” class=”” width=””]بوجاری گندم به معنی جداسازی و پاک کنی هر چه به غیر از گندم از خود بذر گندم است که به این مدل بوجاری، بوجاری گندم بذری می گویند.[/box]

انواع بوجاری گندم

بوجاری گندم را می توان به چندین طریق مختلف انجام داد که به طرق زیر امکان پذیر است:

 • بوجاری گندم دامی
 • بوجاری گندم بذری
 • بوجاری گندم آردی

تفاوت هر کدام از این موردات را خدمت تان مطرح می نماییم.

بوجاری گندم دامی

گندم دامی

بوجاری گندم دامی

اگر یک فروشنده گندم، بخواهد حداکثر 80 الی 85% کل محصول گندم بوجاری شود و اگر ضایعاتی در آن ماند دیگر برایش مهم نباشد که عمدتا این امر برای خوراک دام و طیور استفاده می شود، به آن بوجاری به روش گندم برای دامی است.

در واقع چون برای مصرف خوراک دام و طیور است، قطعا دیگر نیازی نیست آنچنان برایش هزینه شود.

بوجاری بذر گندم

مدل بعدی بوجاری گندم، آماده سازی آن برای کار بذر پاشی برای کاشت گندم و کشاورزی است.

خب بسیار مهم است که بذر به صورت 100% از هر چه ناخالصی درون گندم است جدا شود تا کشاورز بتواند به راحتی تمامی بذر ها در زمینش بکارد و محصول برداشت نماید.

بوجاری گندم دام

بوجاری گندم برای آرد

تفاوت این روش با دو روش بالا، تفاوت در رنگ بندی شان نیز هست.

گندم های قرمز عمدتا برای طیور استفاده می شود گندم زرد رنگ برای آرد مناسب است که این توسط دستگاه های پیشرفته صورت می گیرد.

البته عمدتا در کشور ما به این موضوع بسیار اهمیت داده نمی شود و کاری که انجام می شود این است که به صورت مخلوط تنها گندم بذری آرد شده و آماده ارائه به نانوایی ها به دو صورت با یارانه یا بدون آن خواهد شد.

فیلم بوجاری گندم

برای اینکه با کار بوجاری توسط دستگاه های دارای سرند آشنا شوید، می توانید این فیلم را که به صورت اسلوموشن گرفته شده است را مشاهده بفرمایید تا به سادگی بتوانید کاری که دستگاه بوجاری گندم انجام می دهد را ببینید.

دستگاه های بوجاری گندم

شاید برای بوجاری دامی گندم تنها یک دستگاه دارای 2 الی 5 سرند کافی باشد، اما برای بوجاری به صورت بذری اگر بخواهیم از دستگاه های مکانیکی استفاده کنیم، یک دستگاه جواب کار ما را نخواهد داد.

اما اگر بخواهیم از پیشرفته ترین دستگاه بوجاری گندم تا به امروز استفاده نماییم، باید از انواع دستگاه سورتینگ کالر استفاده نماییم.

انواع دستگاه بوجاری گندم

 • الک دستی
 • خط بوجاری کامل گندم
 • دستگاه کالر سورتینگ

به دلیل اینکه در این مقاله می خواهیم تنها به پیشرفته ترین دستگاه بوجاری گندم بپردازیم، تنها به باز کردن مشخصات دستگاه بوجاری کالر سورتینگ می پردازیم.

دستگاه سورتینگ گندم چیست؟

دستگاه سورتینگ گندم با توانایی بحث کالر سورتینگ یا دید چشمی که توسط دوربین های به خصوص و بسیار قوی انجام می شود، توانایی تفکیک موارد زیر را که در گندم وجود دارد و معمولا برای ساخت به صورت بذری باید از یک خط بوجاری گندم استفاده شود را به راحتی جداسازی و تفکیک می نماید:

 • گرد و غبار
 • پوشال
 • سیاهدانه گیر
 • جو موشی
 • یولاف گیر

اما مسئله بعدی که برای یک خط بوجاری گندم پیش می آید، سم زنی محصول است که برای این کار باید بعد از دستگاه سورتینگ گندم، دستگاه سم زدا قرار گیرد.

دستگاه سورتینگ گندم

دستگاه های خط کامل بوجاری گندم

اگر بخواهید از دستگاه کالر سورتینگ گندم در خط استفاده کنید، نحوه چینش خط بوجاری گندم به صورت زیر در می آید:

 1. دستگاه بالابر
 2. دستگاه پیش بوجاری
 3. دستگاه سورتینگ گندم
 4. دستگاه سم زن
 5. دستگاه کیسه پرکن گندم
 6. دستگاه نوار نقاله
قیمت دستگاه سورتینگ گندم

دستگاه سورتینگ گندم

حال اگر از خط مکانیکی برای بوجاری کامل گندم به صورت بذری بخواهیم استفاده نماییم به صورت زیر در می آید:

 1. دستگاه بالابر
 2. دستگاه پیش بوجاری
 3. دستگاه سیکلون
 4. دستگاه سیاهدانه گیر
 5. دستگاه جو و یولاف گیر
 6. دستگاه سم زن
 7. دستاگه کیسه پرکن
 8. دستگاه نوار نقاله

مزیت استفاده از پیشرفته ترین دستگاه بوجاری گندم

 • مورد استفاده برای چندین محصول مختلف مانند گندم، جو، لوبیا، نخود، عدس
 • به روز بودن کارخانه
 • سرعت بالاتر کاری
 • کیفیت بسیار بالا و دقیق

دستگاه سیکلون غبارگیر گندم چیست؟

برای غبارگیری و جداسازی پوشال باید از یک محفظه چرخشی که توسط سیستم باد فعالیت می کند استفاده شود که به آن دستگاه سیکلون گویند.

دستگاه سیکلون

دستگاه سیکلون گندم

دستگاه سیاهدانه گیر گندم

این دستگاه در خط مکانیکی قرار می گیرد برای اینکه بتواند گندم های نیم دانه و همچنین سیاهدانه های موجود در محصول گندم را از آن جداسازی کند.

دستگاه جو موشی و یولاف گیر

جو موشی به دلیل اینکه بسیار به اندازه گندم و سایز آن نزدیک است، باید از دستگاه خاصی برای جداسازی آن استفاده شود که به آن دستگاه جو گیر می گویند.

یکی از سختی های جداسازی این محصول از گندم، به دلیل چسبناک بودن آن نیز می باشد.

دستگاه سم زن بذر گندم

دستگاه سم زن باید بتواند باید قابلیت مخلوط کردن پودر و مایعات را با یکدیگر داشته باشد تا از این طریق کار سم زنی بر روی تمامی بذر های گندم انجام شود.

دستگاه سم زن گندم

دستگاه سم زن گندم

خرید کدام خط بوجاری کامل گندم؟

با توجه به توضیحاتی که بالا ارائه داده شد، اگر سرمایه خوبی دارید، قطعا بدانید که در آینده شرکت های مختلف به سوی استفاده از دستگاه سورتینگ گندم در خط بوجاری می نمایند، همانطور که امروز این موضوع برای خط بوجاری برنج، لپه و حبوبات پیش آمده است.

بنابراین با استفاده از بهترین تجهیزات ممکن روز خود را چندین سال حداقل به روز نگهدارید تا با گذشت زمان دچار مشکل در عقب رفت نشوید و نخواهید دوباره یک کارخانه دیگری تجهیز نمایید که با کارخانه جات جدید رقابت نماید.